آیا پرنده من می‌تواند از غذای من یا به اصطلاح غذای سفره تغذیه کند؟

بسیاری از پرندگان از شریک شدن در غذای انسان‌ها لذت می‌برند. ناگفته نماند که غذاهای تازه تنوع و ارزش غذایی بسیار بیشتری نسبت به برخی از غذاهای آماده تجاری پرندگان دارند.

بیشتر غذاهای مورد استفاده انسان‌ها اگر به طور صحیح آماده شوند برای پرنده‌ها واقعا مفید هستند. برای اینکه استفاده از غذاهای تازه برای پرنده شما مفید و ایمن باشد، توجه به این نکات ضروری است. از مصرف چاشنی‌ها بپرهیزید. نمک، روغن و بعضی چاشنی‌ها ممکن است برای پرنده ما خطرناک باشد. بهتر است غذا به صورت طبیعی باشد و مواد یا ادویه‌جاتی به آن افزوده نشود.

غذای خام بهتر از پخته است. در صورت استفاده از سبزیجات یا میوه‌ها برای تغذیه پرنده بهتر است آنها را به صورت خام در اختیار پرنده قرار دهید. گهگاهی پختن یک غذا باعث از دست رفتن مواد غذایی با ارزش و مفید می‌شود. توصیه می‌شود قبل از استفاده میوه یا سبزیجات جهت تغذیه پرنده به خوبی شسته شده و ضدعفونی گردد.

باید مراقب باشیم غذایی که به پرنده می‌دهیم برای او سمی نباشد. در حقیقت برخی از غذاهای مورد استفاده انسان‌ها برای پرندگان سمی هستند و هرگز نباید به پرنده داده شوند. اطمینان حاصل کنیم که چه غذاهایی را نباید به پرنده‌مان بدهیم. مصرف غذاهای تازه و جدید را به تدریج شروع کنیم. بسیاری از پرندگان خانگی که از دانه‌ها و یا پلت تغذیه می‌کنند ممکن است علاقه‌ای به مصرف غذاهای تازه نشان ندهند.

هنگامی که می‌خواهیم به پرنده غذای جدید بدهیم از غذایی که به خوردن آن عادت دارد مقداری در اختیارش قرار دهیم و در کنار آن به تدریج غذای جدید را به پرنده معرفی کنیم تا در صورت عدم مصرف غذای جدید مشکلی برای پرنده پیش نیاید. چربی و شیرینی زیاد می‌تواند برای سلامتی پرنده مضر باشد. به خاطر داشته باشیم که خوراکی‌های چرب و شیرین اگر‌چه بسیار لذیذ و خوشمزه به نظر می‌رسند اما ممکن است مشکلات بسیاری را برای پرنده ایجاد کنند، پس از مصرف اینگونه غذاها برای پرنده مان بپرهیزیم.

منبع : دنیای حیوانات

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

۲ دیدگاه در “آیا پرنده من می‌تواند از غذای من یا به اصطلاح غذای سفره تغذیه کند؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *