حیوان خانگی جیبی !

آیا تاکنون به نگهداری از یک حیوان خانگی جیبی فکر کرده اید ؟! امروز قصد داریم یکی از دوست داشتنی ترین حیوانات خانگی جیبی را به شما معرفی کنیم ! پس با ما همراه باشید.

شوگر گلایدر (Sugar glider) یا بادپر شکری یک صاریغ پرنده‌ی همه‌چیزخوار، درخت‌زی و شب‌زی است که به زیردسته‌ی کیسه‌داران تعلق دارد. نام این پستاندار زیبا از غذاهای شکرداری که می‌خورد گرفته شده است و نیز توانایی پرواز کردن آن به حالت شناور شدن در هوا که به مانند سنجاب پرنده است. این حیوان شباهت و زیستگاه مشابهی با سنجاب پرنده دارد ولی خویشاوندی نزدیکی با آن ندارد.

بادپرهای شکری با عضو پروازی‌شان شناخته می‌شوند که بال پوست نام دارد. این حیوان کوچک یک گونه از سرده بادپرکیسه‌دارها است. تصویر نوزاد بامزه‌ی شوگر گلایدر را در ادامه مشاهده می‌کنید.

بال‌پوست (patagium) پوست نازک و انعطاف‌پذیری است که در برخی مهره‌داران فاصله میان دست و پاها را پوشانده و برای شناور ماندن در هوا به آن‌ها کمک می‌کند. بال‌پوست ساختارهای کمکی هم‌چون استخوان‌های نگهدارنده بال ندارد. بال‌پوست در اصل ادامه پوست شکم حیوان است که تا انگشتان یا دم امتداد پیدا کرده است.

از نمونه جانورانی که بال‌پوست دارد سنجاب پرنده است و این حیوان هنگام پریدن، دست‌ها و پاهایش را از هم باز می‌کند و در اثر فشار باد بر پوست نازک بین دودست و پایش می‌تواند مثل یک کایت در هوا شناور شود. طراحان لباس چتربازی از کالبدشناسی سنجاب‌های پرنده در طراحی لباس‌های پرشگران سقوط آزاد، الهام گرفته‌اند.

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *