مرغ مینا

در این پست می خواهیم از موجودی بازیگوش و خلاق صحبت کنیم که شاید تعدادی از شما حس شیرین هم زیستی با آن را تجربه کرده باشید و با شیطنت ها و هوش سرشارش مسحور شده اید .مینا پرنده ای از خانواده سار که دارای نژادهای مختلفی است و دو نوع اهلی و وحشی آن در جهان موجود است . در کشور ما این پرنده با نام های مختلفی همچون “مرغ مینا” ، “مرغ مقلد” ، “مرغ سخنگو” و … شناخته می شود .

لازم به ذکر است که در بین پرندگان سخنگو ، مینا بعد ار کاسکو بیشترین رکورد را در صحبت کردن و تقلید صدا دارد و از این حیث موجودی بسیار باهوش می باشد . درمورد نگهداری از آنها باید یادآور شویم که به دلیل این که آنها راست روده هستند مدفوعشان مانند سایر پرندگان به صورت فضله خشک نیست بلکه مدفوعی شل و آبکی دارند.به همین علت باید حداقل روزی ۲ الی ۳ بار زیر قفس آن ها را تمیز کرد.

مینا قادر است که واژه ها را تقلید کند و کلمات زیادی را حفظ کند ، به همین علت در هندوستان و بسیاری از کشورهای دیگر آسیایی به عنوان پرنده ای اهلی و خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. این پرنده در هندوستان رمز عشق به شمار می رود زیرا که در طول زندگی بسیار ازدواج می کنند وجالب است که بدانید برخی از دلباختگان هندی برای به دست آوردن دل معشوق خود مرغ مینایی را تهیه کرده و پس از آموزش دادن چند کلمه محبت آمیز آن را به وی پیشکش می کنند.

عمر متوسط مرغ مینا 12 سال می باشد اما برخی محققین طول عمر 15 تا 20 سال را نیز برای این پرنده ی جذاب پیش بینی کرده اند .

در پایان به شما توصیه میکنیم درصورت علاقمند بودن به داشتن حیوان خانگی بخصوص پرندگان ، حتماً این پرنده ی جالب و باهوش را تهیه کرده و از همزیستی با آن لذت ببرید ، البته بهتر است آن را در منزل رها سازید و نگذارید برای مدت طولانی در قفس بماند زیرا ممکن است افسرده شود !

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *