همستر (قسمت دوم)

در ادامه مطالبی که در مورد همسترها در پست قبل به آن اشاره شده بود ، در این پست سعی داریم به دو موضوع دیگر درباره این حیوانات خانگی دوست داشتنی بپردازیم . با ما همراه باشید .

لوازم زندگی

یک جعبه کوچک به عنوان آشیانه در گوشه‌ای از قفس برای همستر مورد نیاز می‌باشد که می‌توان از یک جعبه مقوایی برای اینکار استفاده نمود که این جعبه باید هر چند وقت یک بار عوض شود. کف جعبه را می‌توانید با چیزی نرم مثل دستمال کاغذی بپوشانید.

مواد کف این جعبه باید ماهی یک تا دوبار عوض شود. عوض نمودن بیش از این باعث برهم زدن آرامش همستر خواهد شد. هر چند چک نمودن منظم جعبه و برداشتن مواد غذائی که حیوان ذخیره نموده پیشنهاد می‌شود.

به همستر باید فرصت جویدن، نقب زن و ورزش نمودن داده شود. تقریباً تمام همسترها با شوق و ذوق از یک چرخ و فلک مخصوص همستر (با یک سطح یک دست و محکم) استقبال می‌کنند. مقداری تونل و لوله (مثل لوله دستمال توالت) نیز لازم است. شاخه‌های تازه درخت مانند بید و درختهای میوه که برای آنها از سموم ضد آفت استفاه نشده، جعبه‌های کوچک مقوائی و بلوکهای چوبی برای جویدن و بالا رفتن مناسب است.

برای آبخوری حیوان نیز می‌توان از یک بطری با سری که بتواند حیوان به راحتی از آن آب بخورد استفاده نمود. بدینوسیله آب حیوان تمیز مانده و حیوان نمی‌تواند ظرف آب را سرازیر نماید. یک ظرف غذای کم عمق از سرامیک یا چینی بهترین انتخاب برای ظرف غذای همستر می‌باشد تا حیوان نتواند ظرف را برگردانده علاوه بر این تمیز نمودن چنین ظرفی راحت تر است.

دست آموز کردن و لمس همستر

این امکان وجود دارد که همستر دست انسان را گاز گیرد ولی گاز گرفتن معمولاً نتیجه اضطراب و ترس می‌باشد. چنانچه حیوان را با آرامی و ملایمت همراه با مقداری باج دهی (به حیوان موقع در دست گرفتن غذایی را که دوست دارد بدهید) معمولاً بر کمرویی و تمایل گزندگی آن غلبه می‌کنید. همچنین همستری که بدلیل محیط نامناسب زندگی و یا صداهای اضافی تحت فشار قرار دارد اغلب اوقات آشفته بوده و تمایل گاز گرفتن در او بیشتر است.

کار کردن بر روی حیوان برای اهلی و دست آموز کردن او را فقط در هنگامیکه حیوان از لانه خود بیرون می‌آید انجام دهید. بیدار نمودن همستر مطمئناً باعث عصبانیت و بدخلقی حیوان خواهد شد. اهلی نمودن به زمان و بردباری نیاز دارد. ابتدا به همستر اجازه دهید به محیط جدید خو بگیرد. زمانی که همستر آرام به نظر رسید، شروع به گذراندن وقت خود در اطراف قفس نمائید و به آرامی با حیوان صحبت نمائید تا همستر به صدای شما عادت نماید.

هنگامی که همستر در حضور شما احساس راحتی نمود، با دست خود شروع به دادن مقداری غذای خوشمزه (مثل تخم آفتابگردان- کشمش یا هر خشکبار دیگر) به حیوان نمائید. هنگامیکه همستر غذا را با خوشی از دست شما گرفت، شما می‌توانید تلاش خود را برای گرفتن همستر شروع کنید.

اجازه دهید همستر کف دست شما راه برود. زمان برای این پیشرفت متغیر است و مخصوصاً به سن حیوان بستگی دارد. همستر شما ممکن است براحتی بپذیرد که شما او را در دست گیرید و یا ممکن است یک ماه یا بیشتر طول بکشد.

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

۱ دیدگاه در “همستر (قسمت دوم)

  1. خیلی ها میگن این حیوونا شبیه موش هستن بخاطر همین چندششون میشه دست بزنن بهش . اما بنظر من که خیلی ملوسند و اصلا قابل مقایسه با موش ها نیستند !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *